Tolerancer
Elementerne støbes i forme uden pilhøjde. Pilhøjderne hidrører alene fra de deformationer, som betonen undergår som følge af forspænding, ydre last og differenssvind. Størrelsen af betonens deformationer afhænger af adskillige forhold, som uundgåeligt varierer en del. De to væsentligste er lagringsforhold og afspændingsstyrke.
Som konsekvens heraf kan pilhøjderne allerede ved levering variere betydeligt, og det vil som regel være umuligt at forudsige pilhøjden for en given plade med større nøjagtighed.
Som ”tommelfingerregel” gælder, at pilhøjderne for et antal i øvrigt ens elementer kan variere ± 50 % i forhold til gennemsnittet.
Gennemsnittet for en leverance ligger erfaringsmæssigt tæt på den beregnede værdi, når lagringstiden ikke afviger væsentligt fra den forudsatte.
De beregnede teoretiske pilhøjder svarer til en lagringstid på ca. en uge.
Vil man undtagelsesvis forsøge at vurdere pilhøjdens tidsmæssige udvikling, henvises til litteraturen. Forkanten af konsollerne er affaset for at sikre, at vederlagstrykket ikke overføres for tæt på kanten. Den beskedne effektive konsolbredde nødvendiggør en omhyggelig toleranceanalyse ved fastsættelsen af længden af de plader, der skal ligge af på konsollerne.
Om nødvendigt må der foreskrives skærpede tolerancer på elementer og montage, og eventuel ekstra forstærkning af ribbepladers vederlag. |