| Montage af P-huse
Generelt vedr. P-huse system Under montage af P-huse skal montøren være opmærksom på, at elementerne overflader er færdige køreflader og derfor skal opklodsningen mv. tilpasses så overflader passer sammen i det færdige bygværk. Det samme er gældende ved fuger, hvor elementer tilstræbes monteret med så ens fuger som muligt.
TTP Håndteres som TT elementer, men dog med den forskel, at størsteparten af elementerne ikke forsynes med løfteanordning.
Disse elementer løftes i strop igennem udsparinger i ende. Stroppen er betrukket med en brandslange eller lignende materialer, der skiftes ved synlige tegn på slidtage.
VPP Opmærksomhed henledes på, at VPP løftes i seks punkter. Løft foregår i løftesjækler monteret i de indstøbte løfteinserts eller evt. et løfteøje. VPP’en er støbt med 10 mm overhøjde, hvorfor løftekæder afpasses til denne pilhøjde, så revner i VPP undgåes. | 
| P-huse vægsøjler Væggene håndteres som almindelige vægge, dog er vægsøjlerne forsynet med neopren på vederlagsknaster. Disse indstøbes i understøbningsbeton, hvorfor vægge monteres på opklodsningsbrikker, der fjernes efter afhærdning af understøbning. |  | Leverandørvejledning
Spæncom har udarbejdet en leverandørvejledning, der er et montage supplement for Spæncoms elementer til "Branchevejledning om Montage af betonelementer og letbetonelementer". Supplemeantet er i .pdf format og kan hentes ved at klikke her.
|
| | | |